Ortodonti İzmir Alsancak | www.fundaerciyas.com

Ortodonti İzmir Alsancak

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, çenenin uyumsuzluğu ve dişlerin çapraşık bir şekilde çıkmasını teşhis eden ve bu sorunları tedavi eden diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Beyaz ve Estetik Dişler
Beyaz ve Estetik Diş Uzmanı Diş Hekimliği

Ortodonti İle İlgili Problemler Nasıl Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti, çene bozukluğu (alt çenenin geride ya da önde olması) genellikle kalıtsaldır. Hastanın yaşına göre tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik döneminde ise, alt çenesi veya üst çenesi gerideyse ortodontik yöntem ile tedavi edilebilir. Hasta yetişkin ise şiddetli iskeletsel bozukluklar ortodonti-cerrahi ile tedavi edilir.

Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Ortodonti tedavisinde kesinlikle yaş sınırı yoktur. Fakat tedavi yaşa göre planlanır ve süresi belirlenir. Son yıllarda dünyada erişkin ortodontisi yaygınlık kazanmıştır. Ortodonti tedavisinde porselen braketler kullanılarak estetik kaygıları da en aza indirmek mümkündür. Bu tür tedaviler 4-12 ay içerisinde bitmektedir.

Ortodonti Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Tedavi seansı, ara seanslar ağrısız ve basittir. Fakat, tellerin ilk defa takılmasında yanaklarda yaralar oluşabilir. 1 hafta içinde yaralar kendiliğinden geçer ve genellikle tekrar oluşmaz. Bazı nadir durumlarda (braketin kopması, telin kırılması, vb.) tekrardan yara oluşturabilir. Bu gibi sorunlar hekimin küçük bir müdahalesiyle giderilebilir. Teller ilk takıldıktan sonra ve ara seanslardan sonra dişler sıkıldığında sızı oluşur. Ancak bu sızı 3-4 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Diş Telleri Dişleri Çürütür Mü?

Teller dişleri kesinlikle çürütmez. Aksine braketlerin yapıştırıldığı alanlara bakteri giremediği için oluşabilecek çürüklerden korur. Fakat braketlerin etrafı daha çok bakteri tuttuğu için çürütme riski telsiz bir ağza göre daha çoktur. Ağız bakımı iyi olduğunda ve braketlerin etrafı temizlendiğinde bu risk ortadan kalkar.

Teller Varken Dişler Fırçalanabilir Mi?

Teller takıldıktan sonra dişler eskiden olduğu gibi fırçalanabilir. Fırçalanırken braketlerin kopma, çıkma gibi riskleri yoktur. Bu işlem için özel olarak tasarlanmış, ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir. Estetik dişleriniz olması için günde en az 2 kez fırçalanması gerektiğinde bu vesile ile hatırlatmakta fayda vardır.

Teller Takıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tellerin kırılmasına, braketlerin kopmasına sebep olabilecek sert yiyeceklere dikkat edilmesi gerekir. Armut, elma gibi sert şeyler ısırarak değil, keserek yenilmelidir. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ağza yapışan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ortodontik Tedavi Süresi Nedir?

Tedavinin süresi hastanın yaşına, hastalığın şiddetine ve yapılacak olan tedavinin tekniğine göre değişir. Planlama iyi yapıldıysa ve hasta uyumluysa en şiddetli durumlarda bile tedavinin süresi 2,5 yılı geçmemelidir. Ortalama tedavi süresi 1,5 yıldır. 1 yıl içerisinde biten tedaviler de bulunmaktadır.

Neslihan Uşar

Dişimde bozulma vardı ve bu durumdan şikayetçiydim. Funda Erciyas’a gittim ve sadece 3 ay gibi bir tedavi sürecinden sonra dişlerim düzeldi.

Samet Keser

Diş hekimi Funda Erciyas’a gitmemin sebebi çene yapım nedeniyle üst taraftaki dişlerimin içe doğru çıkmasıydı. Yapılan operasyonlar ile kısa sürede Funda Erciyas bu sorunu ortadan kaldırdı.

Balkan Yılmaz

Çenem normalden biraz dardı. Bu sorun gülmemi engelliyordu. Funda Erciyas’a gittiğim zaman Ortodonti tedavisi aldım. Artık içim rahat bir şekilde gülebiliyorum.

Yorum Bırakın