Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir? - Diş Hekimi - Dr. Funda ERCİYAS

Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?

 

Diş fırçası seçerken tercih edilmesi gereken fırçalardan dil yüzey temizleyicisine sahip  olan fırçaları seçmek en doğrusudur. Çünkü dişeti ve diş yüzeylerinde olduğu gibi dil yüzeyinde de plak ve bakteri birikimi oldukça fazladır. Islak kalan kıllarıyla diş fırçası bu işi tam anlamıyla gerçekleştirmez. Bu yüzden bazı fırçalarda arka kısmında dil yüzeyi temizleyicisi barındırırlar.

Sert Diş Fırçası mı İyidir Yumuşak Diş Fırçası mı?

Dişeti sorunları ya da hassasiyet varsa kesinlikle sert diş fırçalardan uzak durulmalı. Sert kıllı diş fırçaları dişlerdeki erozyonu gözle görülebilir bir şekilde arttırabilir.

Dişlerini fırçalarken elinde olmadan çok baskı uygulayan kişiler özellikle yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmelidir. Uygulanan baskı birde sert kıllı diş fırçalarıyla birleşirse dişlerde aşınmaya sebep olabilir.

Dişleri fırçalarken öğürme hissi gelişen bireyler küçük başlıklı diş fırçaları kullanmalı. Kullandıkları diş fırçaları  ağızlarına büyük geldikleri için fırça ağzın arka bölgesine ulaştığında mide bulantısı yapar.

Şarjlı Diş Fırçaları Zararlı Mıdır?

Diş fırçalarken el hareketliliği ve ritmi önemlidir. Hasta bunu gerçekleştiremiyorsa şarjlı diş fırçası kullanabilir. Ama bu diş fırçalarında dikkat edilmesi gereken önemli nokta doğru başlık seçimidir. Elektriğin etkisiyle ciddi bir devinim içerisinde olan bu diş fırçalarıyla diş ve dişetlerine fazla baskı uygulamak kötü sonuçlara sebep olabilir.

Çocuklar İçin Diş Fırçası Alırken…

Çocuklarda ilk sütdişinin çıkmasından itibaren ağız ve diş temizliğine özen gösterilmelidir. İlk başlarda bu temizlik temiz bir bez parçasıyla yapılabilir ya da piyasada parmak fırça olarak satılan çocuk diş fırçalarından alınabilir. Çocuk 2,5- 3 yaşına geldikten sonra mutlaka  diş fırçası kullanmalı.

Dişlerinizin Sızlamaması İçin Önleminizi Alın

Mineral tuzları içerisinde barındıran ve hassas dişe yalnız uygulama kolaylığı sunan hassasiyet giderici diş macunlar önerilmektedir. Bu tuzlar mine ve diş etinin dokusundan kolayca geçerek birkaç dakika içinde dişin canlı sinir dokusuna ulaşır. Çoğunlukla potasyum bazlı hassasiyet önleyici diş macunları, diş dokusunu korumak için florid içerir.

Bazı hassasiyet giderici diş macunları değişik tatlar, beyazlatma özelliği, tartar kontrolü ve karbonat bazlı olarak tüketiciye sunulmaktadır. Hassasiyet giderici etkili diş macunları günde iki kere ve yaklaşık olarak iki hafta kullanım sonucunda hassasiyetin azalması klinik girişimlerde gözlemlenmiştir. Bu arada kişi, üreticinin tavsiyesine de uyarak günde iki defa ağız hijyeni uygulamasının bir parçası olarak diş fırçalamayı sürdürmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir