Diş Eti Hastalığı İzmir | www.fundaerciyas.com

Diş Eti Hastalığı

Diş Eti Hastalığı İzmir

Diş Eti Hastalığı İzmir , dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuların yapısını inceleyen, bu dokuları etkileyen hastalıkları teşhis eden, tedavilerini uygulayan diş hekimliği dalıdır. Gingivitis, dişeti hastalığının (Periodontoloji) erken dönemdeki adıdır. Diş eti hastalığı izmir’in (Periodontoloji) belirtileri: diş etlerinin kanaması, kırmızı, şiş diş etleri , sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler, sürekli kötü ağız kokusudur.

Diş eti hastalığı izmir ‘in  bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Diş eti hastalıkları (Periodontoloji) kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin gibi tedavi yöntemleriyle iyileşmez. Mutlaka hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi diş etleri ve dişlerin sağlığını koruyacaktır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece diş kayıpları ile sonuçlanabilmektedir. Genellikle herhangi bir ağrı ile seyretmediğinden, halen çağımızda görülen en sık diş kaybetme sebeplerinden biridir. Genel sağlığımız açısından; periodontal hastalığın büyüklüğü önemli bir risk faktörü olduğu artan bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir. Özellikle İzmir başta olmak üzere birçok ildeki Diş Hekimlerinin tavsiyesiyle dişeti hastalığını (Periodontoloji) önlemek için en az günde iki kere doğru tekniklerle diş fırçalama, en az bir kaç kez diş ipi kullanımı, altı ayda bir düzenli diş hekimi ziyareti önerilmektedir. Diş Eti Hastalığı İzmir ve birçok ilde kliniklerde yapılan tedavi yöntemleri ile başarılı bir sonuç elde edilebilir.

Diş Eti Hastalığı İzmir ‘in Tedavisi

Diş eti hastalığı izmir, önlenebilen ve kontrol altına alınabilen hastalıklardır. Periodontal tedavide en önemli aşaması hastanın etkili ve düzenli bir şekilde diş eti, diş ve dişler arası temizliğine dikkat ederek ağız sağlığını koruyabilmeyi öğrenmesidir. Dişeti hastalığının erken döneminde özel aletler kullanılarak plak ve diş taşları diş eti kısmından uzaklaştırılır. Diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemi uygulanabilir. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda diş eti operasyonları  yapılmalıdır. Sistemik hastalıkların varlığında hekim konsültasyon yapmalı ve hastalık kontrol altına alınmalıdır.

Başlangıç tedavisi sırasında ayrıca, kötü dolguların yenilenmesi, çürük dişlerin doldurulması, dişeti kenarı ile uyumu ve şekli yanlış olan protezlerin düzeltilmesi gibi bakteri tutunmasını kolaylaştırıcı yerel faktörlerin uzaklaştırılması, kanal tedavileri ve varsa ümit vaad etmeyen dişlerin çekimi gerçekleştirilmelidir.

Hastalığa Neden Olan Faktörler

Diş Eti Hastalığı İzmir’in ana nedenlerinden biri de bakteri plağı olmakla beraber, sigara, sistemik hastalıklar, ilaçlar, stres ve beslenme gibi diğer faktörler de dişeti sağlığını etkileyebilir. Yapışkan, renksiz bir tabaka olan ve sürekli olarak dişlerin üzerinde oluşan bakteri plağının içindeki bakteriler diş eti hastalığına neden olurlar. Şayet bakteri plağı temizlenmezse, sertleşebilir ve tartara dönüşebilir. Bu olduğunda, bakteri plağı tartarın üzerinde de oluşmaya devam eder. Diş fırçalama ya da diş ipi ile temizlik tartarı temizleyemez. Böyle bir durumda diş hekiminizin profesyonel tartar temizliği yapması gerekir.

Diş Eti Hastalığı İzmir ‘de Belirti ve Semptomlar

Diş eti rahatsızlığı ağrısız olabilir, bu nedenle aşağıdaki belirtilere dikkat etmek gerekir:

  • Fırçalama veya diş ipi ile temizlik dişleri temizlerken kolayca kanayan diş etleri
  • Şişmiş, kırmızılaşmış veya hassaslaşmış diş etleri
  • Çekilmiş veya dişten uzaklaşmış diş etleri
  • İnatçı ağız kokusu veya ağızda kötü tat
  • Sallanan dişler
  • Dişlerin dizilişinde farklılık
  • Kısmi protezin (parsiyel protez) ağıza oturmasında farklılık
  • Diş ve diş etleri etrafında gözle görülür tahriş
  • Yemek çiğnerken keskin bir sızı
  • Soğuk ya da sıcağa aşırı hassas dişler

Diş Eti Hastalıkları

Begüm Taç

Diş etlerim sık sık kanıyordu fakat hiç umursamadım. Diş etlerim ağrımaya başladığında bir sorun
olduğunu anladım ve Diş hekimi Funda Erciyas’a gittim. yaptığı uygulamalarla diş etlerimdeki rahatsızlığı çözdü. Artık dişlerimi her ay kontrol ettiriyorum.

Hamdi Tosun

Dişimdeki iltihap yüzünden geceleri uyuyamıyordum. Yakınlarım bana Diş hekimi Funda Erciyas’ı önerdi. Dişimde bulunan iltihaba yapılan müdahale sonrası sorunum çözüldü.

Kuzey Serbest

Diş etimde oluşan bir rahatsızlık sebebiyle Diş hekimi Funda Erciyas’a gittim. Funda Hanım sayesinde rahatsızlığım büyümeden ortadan kaldırıldı. Teşekkürler Funda Erciyas.

Yorum Bırakın