Diş Çürüğü Nasıl Oluşur? - Diş Hekimi - Dr. Funda ERCİYAS

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

 

Diş çürüğü, ağzımızda bulunan bakteriler en fazla diş ve dil üzerinde yaşarlar. Unlu ve şekerli gıdalardan geriye kalan atıklardan meydana gelirler. Bu asitler, dişin minesinin yapısında bozulma meydana gelmesini ve diş çürüğünün seyir etmesine sebep olur. Diş çürüğünün başlıca 3 değişik etkeni vardır. Bunlar: bakteri plağı (diş plağı), karbonhidratlı gıdalar (şeker, un, vb.), kişinin yapısal özellikleri (diş yapısı, tükürüğün miktarı ve kalitesi). Bu etkenler diş yapısını etkilemenin yanında diş eti hastalıklarınıda beraberinde getirmektedir.

Diş Çürüğü Nasıl Oluşur ve Nasıl İlerler?

Çürük, dişin yüzeyinden oluşur ve buradan ilerleyerek dentin tabakasına kadar ulaşır. Dentin, içerisinde mineden daha fazla organik madde barındırır. Bundan dolayı da çürük bu tabakada daha hızlı bir şekilde yayılır ve dentini bir burgu şeklinde delmeye başlar. Fakat oluşan bu çürüğün oluşma hızı herkeste değişiklik gösterir.

Kimlerde Daha Çok Çürük Olur?

Beslenmelerin de karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin oranı yüksek olan kişilerin, aynı zaman da sularındaki florür oranı çok düşük seviyelerde olan kişilerin daha fazla çürük tehlikesi bulunmaktadır. Tükürük bakteri plağı tarafından meydana gelen asite karşı doğal bir savunma mekanizması meydana getir fakat tek başına çürük ile başa çıkma da yeterli olamaz. Tükürüğün akışında ve miktarında azalmaya sebebiyet veren hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar da çürük oluşumunu etkiler. Bu sebepten dolayı da, diş doktorları tükürüğün akışında artış sağladığından dolayı, şekersiz sakızların çiğnenmesini tavsiye ederler.

Dişler Neden Hep Gece Ağrır?

Diş yapısı esnemeyen bir yapıya sahiptir. Bu sebepten dolayı da, diş içinde iltihaplanma meydana geldiği zaman bu iltihabın basıncı geceleyin yastığa başın konulması ile zonklar şekilde ağrıya sebep olur. Gece insan vücudunun direncinin en düşük olduğu zamandır. Bu yüzden ağrı aynı olsa bile normalden daha yoğun bir şekilde algılanır.

Diş Çürüğünün Tedavisi Nasıl Olur?

 Diş çürüğünün tedavisi yetişkinler için diş hekimleri, şayet çürüme henüz diş minesini aşmamışsa, çürümeye yeni başlayan azı dişleri üzerine fissür örtücü (sealant) uygulayabilir. Diş minesi geri döndürülemez bir şekilde tahrip olduğunda, diş hekiminizin dişe dolgu yapması gerekir. Çok daha ciddi bir durumlarda ise kanal tedavisi gerekebilir. Çocuklarda ise, hem süt azı dişlerine hem de kalıcı azı dişlerine fissür örtücü uygulanabilir. Çürüklere karşı koruma için florürlü jel uygulayabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir