Çocuk Dişleri İzmir | www.fundaerciyas.com

Çocuk Dişleri

Çocuk Dişleri İzmir

süt dişi doğduktan sonra 20 tane çenede hazır olarak çıkmayı bekler. İlk süt dişleri 6 ay ila 12 ay arasında çıkar. Her çocuğun gelişimi farklı olacağından ortalama süreler içinde süt dişleri ağızda belirdiğinde endişe edilmesine gerek kalmaz.Çocuk dişleri (süt dişleri) 20 tanedir. Kalıcı dişlerimizde olduğu gibi süt dişleri de, kesici dişler, köpek dişleri, süt azıları olarak ayrılır. Dişlerin çıkma döneminde özellikle 6 ila 18 aylıkken diş etlerinde kızarıklı kaşıntı olabilir.

süt dişlerinin çıkma döneminde ateş yükselebilir  ve ağrı olabilir. Bu dönemin kolay geçmesi için zaman zaman diş hekimi tarafından ağrı kesiciler ve bazı jellerin kullanılması önerilir. Süt dişlerinin çıkması 3 yaşında tamamlanır. Bu dönemden 6 yaşına kadar çürük oluşmaması için dişlere bakım yapılması ve düzenli diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemli faktörlerden biridir.Çocuğun süt dişleri ‘nin 6 Ayda 1 diş doktoruna giderek kontrol edilmesi ve aynı zamanda çocuğunuzun diş doktoru ile ilişkisinin gelişmesi ve rahatlaması açısından önemidir. Çocuk dişleri İzmir başta olmak üzere bir çok ilde kontrolü sağlanmaktadır.

Çocuk Dişleri

Çocuk dişleri izmir(süt dişleri) 6-8 yaşlarında değişmeye ve yerlerine kalıcı dişler çıkmaya başlar. Kalıcı dişlerin çıkması 12 yaşına kadar devam eder.

süt dişleri alttan gelen kalıcı dişin, kökünü eritmesi sonucunda sallanmaya başlar ve çoğunlukla kendiliğinden düşer. Bazen çocuk dişleri(süt dişleri) sallanmaz, düşmez  ve alttan gelen diş farklı bir yerden ağızda belirir. Bu durumda çocuk dişinin(süt dişinin) diş hekimi tarafından çekilmesi gerekir.

Çocuk Dişleri Hangi Sırayla Dökülür?

Üst Dişler
Orta Kesici Diş: 8 ile 12. ay arasında çıkar ve 6 ile 7,
Yan Kesici Diş: 9 ile 13. ay arasında çıkar ve 7 ile 8,
Köpek Dişi: 16 ile 22. ay arasında çıkar ve 10 ile 12,
Birinci Azı Dişi: 13 ile 19. ay arasında çıkar ve 9 ile 11,
İkinci Azı Dişi: 25 ile 33. ay arasında çıkar ve 10 ile 12 yaşı arasında dökülür

Alt Dişler
Orta Kesici Diş: 6 ile 10. ay arasında çıkar ve 6 ile 7,
Yan Kesici Diş: 10 ile 16. ay arasında çıkar ve 7 ile 8,
Köpek Dişi: 17 ile 23. ay arasında çıkar ve 9 ile 12,
Birinci Azı Dişi: 14 ile 18. ay arasında çıkar ve 9 ile 11,
İkinci Azı Dişi: 23 ile 31. ay arasında çıkar ve 10 ile 12 yaşı arasında dökülür

Çocuklarda Çocuk Dişi Çıkma Belirtileri Nelerdir?

1-)Artan Tükürük

2-)Uyku düzensizliği

3-)İştahsızlık

4-)Gelip giden huzursuzluk

5-)Ellerini ısırması

6-)Ağız çevresinde hafif döküntü

Çocuk Dişi İzmir ‘de Çekimi Nasıl Yapılır?

Çocukların diş hekiminde yaşadıkları ilk tecrübeler önemlidir. Diş hekimi korkusu sıklıkla çocukluk döneminde yaşanmış kötü bir tecrübeden dolayı ortaya çıkar. Çocukların tedavileri sırasında çocuk dişleri  İzmir ‘de(süt dişlerinin) çekimleri, 1-2 alışma seansından  sonra yapılması en doğru yöntemdir. Çekim sırasında ağrı oluşmaması için anestezi yapılması önemlidir.

Çocuk Dişleri İzmir Yerine Diş Gelmezse Ne Yapmalıyız?

Çocuk dişleri izmir alttan gelen kalıcı dişlere yer hazırlar.Nadir olarak alttan gelen dişin genetik faktörlere bağlı olarak hiç oluşmamış olabilir. Doğuştan eksik olan kalıcı dişlerin röntgen ile erken teşhis edilmesi ilerde doğacak zorlu ortodontik sorunları ortadan kaldırır. Yerine diş gelmeyen veya erken çekilmiş çocuk dişleri(süt dişleri) boşlukları yer tutucu denilen aygıtlarla uygun yaşa kadar korunulmalı.

Çocuk Dişleri İzmir ‘de Çürük Nasıl Tespit Edilir?

Çocuk dişleri İzmir ‘de(süt dişleri) çürük dişte siyah bir leke olarak belirir. Aralıklı olarak dişin yüzeyini kontrol ederek çürüğü tespit edebilirsiniz. 3 yaşından sonra ise diş hekimi kontrollerine başlamanız yararlı olacaktır.

Çocuklarda Yer Tutucular

Herhangi bir nedenden dolayı erken kaybedilmiş çocuk dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli yada sabit apareylere yer tutucu denir. Çocuk dişleri ‘nin erken kaybedilmesi fonksiyon ve estetik sıkıntıların yanında bir takım gelişimsel sorunlara da neden olur. Çocuk dişleri sürecek olan daimi dişler için rehberlik etmektedir eğer zamanından önce kaybedilir ise daimi dişler rast gele bir biçimde sürecek ve çapraşıklıklar olucaktır. Bu nedenle periyodik kontroller ihmal edilmeden karışık dişlenme dönemindeki ilk okul çocuklarında gelişim ve çürük takibi çok sıkı tutulmak zorundadır.

Ahmet Sağlam

Kızım dişlerinin ağrıdığını söyleyince beraber Diş hekimi Funda Erciyas’a gittik, süt dişlerinden bağzılarının kendiliğinden düşmediğini ve ağrıya bu dişlerin sebep olduğunu öğrendik.Gereken işlemler yapıldıktan sonra kızımın ağrıları dindi, teşekkürler Funda Erciyas.

Fatma Doğulu

Oğlumun diş gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için Diş hekimi Funda Erciyas’a başvurdum. Düzenli bir şekilde kontrollere gidip yapılması ve yapılmaması gereken konular hakkında bilgilendik,bunun sonucunda oğlumun diş gelişimi herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan sağlıklı bir şekilde tamamlandı. Teşekkürler Funda Erciyas.

Sevim Güleryüz

Kızımın dişlerinde meydana gelen problemi gidermek için onu Diş hekimi Funda Erciyas’a götürdüm. Birkaç müdahale ve düzenli kontrolden sonra sorun tamamen ortadan kalktı, teşekkürler Funda Erciyas.

Yorum Bırakın