Bruksizm İzmir | www.fundaerciyas.com

Bruksizm

Diş SıkmaBruksizm İzmir

Çiğneme kaslarının bütün gün ya da yalnızca gece sürdürdüğü aktiviteyle meydana gelen  gıcırdatmaları ve sıkmaları bilimsel Bruksizm olarak tanımlanır.Bu rahatsızlık insanlar arasında diş sıkma olarak bilinir. Bruksizm psikolojik kaynaklı alışkanlıktır. Hasta kendisindeki gerginliklerden oluşan negatif enerjiyi dişleri sıkarak veya gıcırdatarak atmaya çalışır. Bruksizm zararlı alışkanlıklardır. Bruksizm çene eklemi, çene, baş, boyun kasları, dişler, kulak ve kafada, omuzlarda ağrılara ve dokularda biçimsizleşmesine sebep olur. Bruksizm İzmir ve çevresinde de tedavisi yapılabilen hastalıktır.

bu rahatsızlığın sonucu çene ekleminin harap olma durumunu minimuma indirmek için gece plağı dediğimiz koruyucu apareyler yapılır ve hastaların gece yatarken mutlaka takması istenir. Bu yöntem bazı kişilerde yeterli tedaviyi sağlamasına rağmen, bazılarında etkili olmaz Gece plağı ile çene eklemi ve baş, boyun kasları ve kulağın harap olma durumu engellenmeye çalışılır ki hastayı ağrı şikâyetinden kurtarmaya çalışılır. Zamanla çene ekleminde biçimsizleşme artarak çenede kilitlenme, sesler, ağız açamama veya çene çıkması görülebilir. Bruksizm İzmir gibi büyük şehirlerde strese bağlı olarak daha sık rastlanabilir.

Bruksizm İzmir ‘de çoğunlukla psikolojik tedavi ile çözüm aranır. Günümüzde bruksizm ‘de destek olarak yoga ve meditasyonun düzenli yapılması iç gerginliği azaltıcı olarak tanımlanır. Bruksizm İzmir içinde farklı yöntemler kullanarak tedavi yoluna gidilebiliyor. Bruksizm İzmir için bir sorun olmaktan çıkmış durumdadır.

Rahatsızlığa  Neden Olan Faktörler;

Bruksizm 6 farklı nedene sahiptir. Bunlar:

1.Morfolojik Faktörler

Çene yüz bölgesindeki anatomik bozukluklar, düzgün sıralanmamış, karşı çenedeki dişlerle uyumda olmayan yanlış yapılan müdahaleleri bruksizm ‘e neden olur.

2.Psikososyal Faktörler

Kaygı bozukluğu, stres veya gerginlik, bastırılmış öfke veya sinir, agresif veya hiperaktif kişilik tipi bruksizm ‘e neden olur.

3.Nörolojik Faktörler 

Beyin travmaları ve bazı nörolojik rahatsızlıklar bruksizm ‘e neden olur.

4.Nörolojik Faktörler

Uyku sırasında oluşan gerginlik sebebiyle veya uykunun hafiflemesi sırasında ortaya çıkabilir. Bruksizm İzmir ‘de görülme sıklığı, uyku apnesi sendromu bulunan kişilerde ve uyku bozukluğunun sonucu olarak bruksizm ortaya çıkmaktadır.

5.Santral Sinir Sistemi Bozuklukları

Huntington veya Parkinson hastalığı komplikasyonu olarak önümüze bruksizm hastalığı çıkmaktadır.

6.Santral Sinir Sistemi Bozuklukları

Bağırsak parazitleri, beslenme yetersizliği, alerji ve endokrin rahatsızlıkları bruksizm ’in nedenlerindendir.

Bruksizm İzmir ve çevresinde en çok psikososyal faktörlerden ortaya çıkmaktadır. Bruksizm İzmir gibi büyük şehirlerde genellik bu faktörden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bruksizm Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bruksizm Tedavisi çene eklemi hastalıkları uzmanı olan ve baş ve boyun ağrıları konusunda uzman olan hekimler tarafından yapılması gerekir, diş sıkma ve gıcırdatmanın ayrı olarak incelendiği araştırmalarda, gıcırdatma olmadan yapılan Bruksizm İzmir ve çevresinde yaklaşık %20 olduğu bilinmektedir, kadınlarda bu oranın erkeklerden daha fazla olduğu belirtilmiştir. Temporomandibüler eklem rahatsızlığı bulunan kişilerde görülme sıklığının  % 26 ile % 66 arasında olduğu ileri sürülmektedir.

Murat Şen

Dişlerimi sürekli olarak sıkıyor ve gıcırdatıyordum. Hem dişlerime zarar veriyor hemde dişlerimden çıkan sesler çevremdeki insanları rahatsız ediyordu. Diş Hekimi Funda Hanım, Bruksizm konusunda beni bilinçlendirdi. Birlikte bir tedavi sürecine başladık. Zaman içinde azalarak bruksizmden tamamen kurtuldum.

Beril Parlak

Bruksizm hastalığından dolayı günlük yaşantımda zorluklarla karşılaşıyordum. Tavsiye üzerine Funda Hanım ile tanıştım. Çok nazik ve kibar biri olmakla birlikte tecrübeli olduğunu da gördüm. Tedavi süresince tüm destekleri için teşekkür ederim.

Ahmet Cansever

Bruksizm rahatsızlığı sebebiyle dişlerim deformasyona uğruyordu bu durumdan kurtulmak için Diş hekimi Funda Erciyas’a gittim, yapılan uygulamalar sonucunda bu rahatsızlığımdan kurtuldum.

Yorum Bırakın